whatsapp icon
web tasarım

Web Tasarım

10 yılı aşkın süredir web tasarım ve yazılım konusunda profesyonel olarak faaliyet göstermekteyim. Senior seviyesinde PHP Web Developer’ım. Kendi kodlarımla, kendi tasarladığım grafiklerle projeleri hayata geçirmekteyim. Esnaflık geçmişimizin de katkılarıyla, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımın meyvelerini, portföyümün müşteri referanslarıyla büyümesiyle aldığımı düşünüyorum.

Mesleğe ilk başladığım yıllarda aldığım bir kararla, sadece kod yazarak web siteleri tasarlamaya yönelmiştim. Zaman geçtikçe bunun çok doğru bir karar olduğunu görüyorum. Hazır içerik yönetim sistemleri kullanarak, pratik web siteleri hazırlayıp sadece ticari kazanca odaklamak da vardı ki bu şekilde yürüyen çok fazla Freelance çalışan veya web ajansları var. Bu yolu tercih edenlerin birinci sebebi hızlı web siteleri tasarlayabilmek ve pratik bir şekilde para kazanmak, ikincisi de kendi kodlayacağı web sitesinin güvenliğinden ve performansından emin olamamalarıdır.

Kodla web sitesi tasarlamak hem ekstra iş yükü getirmekte hem de güvenlik ve performans gibi önemli noktalara da titizlikle eğilmeyi gerektiriyor. Kodlamanın zorlu noktaları olduğu gibi avantajlı noktaları da var hatta daha fazladır diyebilirim. Hazır sistemlerle ilerlendiğinde, o sistemin size sağladığı sınırlı imkanlarla bir şeyler ortaya çıkarabiliyorsunuz fakat kodlamayı bildiğinizde, aklınızda kurguladığınız veya müşterinin talepleri ve kurguları üzerine rahatlıkla her türlü sistemi geliştirebiliyorsunuz. Profesyonel bir iş ancak ve ancak kodlamayla ortaya çıkarılabilir.

Yıllardır kod yazarak ilerlediğim ve ulaştığım noktada, aklın kurgulayabildiği her türlü fikri ve projeyi web ortamında hayata geçirebileceğime inanıyorum.